1.místopředsedkyně Hlasu Mona Nechvátalová k tomu říká: „Vláda přijala přísná restriktivní opatření, ale nechce nést odpovědnost za jejich ekonomické důsledky. Ty se svými rádoby pomocnými opatřeními snaží hodit na podnikatele a firmy.“ Co doposud vláda pro podnikatele udělala? Když pomineme, že všechno trvá zatraceně dlouho a informace jsou chaotické, slibovala vláda podnikatelům v prvé řadě odpuštění zdravotního a sociálního pojištění. V řadě druhé to byl příslib 15 000 Kč měsíčně pro postižené podnikatele.
A teď se podíváme na realitu. Zdravotní a sociální pojištění skutečně odpuštěno bylo, a to bez zbytečně složitých pravidel. Tleskáme! Dokonce byl posunut termín pro podání daňového přiznání. Paráda! A pak je tu „Pětadvacítka“. Vynález, který dal vzniknout nejednomu vtipu. Původně slibovaných 15 000 Kč měsíčně je v trapu, máme tu 25 000 Kč jednorázově. Ale k tomu, abyste na ně dosáhli, musíte mít hrubý příjem za rok 2019 alespoň 180 000 Kč a meziročně v prvním čtvrtletí roku zaznamenat pokles daňově uznatelných příjmů alespoň 10 %. „To lze považovat za diskriminační. Jsou jistě živnostníci, kteří na tato kritéria nedosáhnou, jako například fotografové, grafici a spousta dalších. Podle vládního návrhu zůstanou zcela bez prostředků, a to v důsledku vládního rozhodnutí, ne vlastní vinou,“ dodává místopředsedkyně Hlasu Mona Nechvátalová.
Ona „Pětadvacítka“ je dle našeho názoru dílo čirého amaterismu a výsměch všem OSVČ, kterým vládní nařízení znemožnila podnikání. Ihned po prezentaci tohoto návrhu se snesla vlna nevole z řad podnikatelů a široké veřejnosti, a můžeme tak doufejme čekat jeho úpravu. „Obracíme se na vládu ČR a ministryni Schillerovou, aby druhý pokus prokonzultovala nejen s odborníky, ale i s opozičními stranami, reagovala na připomínky a předložila opravdu smysluplný plán podpory pro OSVČ. Inspiraci lze hledat například v Dánsku, Rakousku nebo Velké Británii,“ uzavírá Mona Nechvátalová.