Pavel Telička pro ČRo Plus: Vláda nemůže určovat, kam pojedeme v červenci a kam v srpnu

Pavel Telička pro ČRo Plus: Vláda nemůže určovat, kam pojedeme v červenci a kam v srpnu
4. 5. 2020
Na otázky ohledně cestování a přístupu vlády k otevírání hranic s jednotlivými státy odpovídal v neděli na ČRo Plus Pavel Telička. Řeč přišla také na to, jak by měla vláda postupovat, proč Hlas podporuje pendlery nebo na dohodu ministrů vnitra států EU, o které se u nás nemluví.

Jak si počíná vláda

Kroky vlády Pavel Telička dělí do tří kategorií: „Ta první, ta je velmi úspěšná, a to je včasné zahájení restriktivních opatření, přestože někteří z nás pochybovali. Do druhé kategorie, té která následovala a bohužel pokračuje, řadím celou řadu nesystémových, nekoncepčních a chaotických opatření a především výroků. A ve třetí kategorii jsou bohužel  výroky, konkrétní kroky a rozhodnutí, která jsou v rozporu s právním řádem – s tím, co je občanům zaručeno z hlediska jejich práv a svobod.“

Příkladem jsou podle Teličky také aktuální plány vlády pro cestování na dovolenou: „Do nedávna jsme vůbec nemohli vycestovat do zahraničí, což je jak říkám flagrantní pošlapání našich svobod, a v tuto chvíli už vláda řeší, kam budeme moci cestovat.“

Že vláda jedná chaoticky dokazují i vyjádření, která nejprve směřovala k cestování letadlem, nyní zase zaznívá z úst ministryně Dostálové, že budeme moci cestovat  do oblastí v dojezdové vzdálenosti. K tomu Pavel Telička říká: „Logicky nepojedeme tam, kde bychom museli podstoupit nejrůznější restrikce. Nepojedeme ani tam, kde bude situace vážná, protože máme osobní zodpovědnost, ale aby nám vláda určovala, jestli pojedeme v červenci do těchto a těchto zemí a v srpnu tam a tam…“

Je na místě se ptát, na základě jakých indikátorů chce vláda takto rozhodovat. A Pavel Telička k tomu dodává: “V tom spatřuji opravdu nejenom jistou zvůli, ale i nesystémovost počínání vlády. A myslím si, že ta chaotičnost neprospívá ani byznysu, který je v cestovním ruchu aktivní, a který je jedním z nejhůře postižených.“

A co pendleři

S omezením cestování mají problém také pendleři, jejichž problematice se Hlas aktivně věnuje. Řeč proto přišla i na petiční akci, která proběhla na hraničním přechodu Folmava a které se Pavel Telička zúčastnil. „Pendleři, kteří manifestovali svoji nespokojenost, museli být ještě nedávno každých 14 dní negativně testováni  na COVID 19. Po protestech to vláda z ničeho nic změnila na jeden za měsíc,“ vysvětlil, „každý z nás se přitom může za měsíc nejen nakazit, ale i vyléčit, takže už nemusím pokračovat, abych ukázal na tu absurditu,“ říká.

Další absurdní věcí je, že občané, kteří často žijí v pohraničí, kde těch pracovních příležitostí není tolik, jedou za prací do Rakouska, kde je situace v tuto chvíli lepší než v ČR, nebo do Německa, kde je situace rovněž pod kontrolou a zlepšuje se. Jedou 30 – 40 kilometrů a vláda jim toto neustále ztěžuje, přestože z toho samého regionu mohou jet občané za prací kamkoliv po České republice,“ říká Telička a dodává: „Pokud má tedy pendler vynaložit 2000 – 3000 korun každý měsíc, tak to znamená, že je diskriminován. A já si musím položit otázku: Je to něco co vládě vyhovuje, nebo má s pendlery nějaký specifický problém?“

Co by měla vláda dělat

Je samozřejmě otázkou, jak by se vláda v této situaci vlastně měla zachovat. „Před několika dny proběhla neformální schůzka ministrů vnitra členských států EU. Tam bylo dosaženo shody, že uvolňování  opatření, a to se týká i cestování, dokonce bych řekl především cestování, bude koordinováno.  Na další schůzku, která se uskuteční  8. května, má Komise předložit konkrétní návrh. Pokud došlo k dohodě ministrů vnitra, proč o tom pan Hamáček veřejně neinformoval?“ ptá se Pavel Telička.

A jaké navrhuje řešení? „Pokud by z nějakého důvodu byl návrh Komise pro nás neuspokojivý, pak jsem pro, aby se přijala především opatření v úrovni informační, ale to je v rovině usnadňování, ne že budu určovat občanovi XY jestli může do Chorvatska, kde teoreticky mohou být třeba obsazené pláže, anebo na sever Norska, kde se člověk nepotká s jiným turistou třeba 24 hodin. V tom je ta absurdita, ale hlavně je to skutečně na hranici, či za hranicí toho, co vláda z hlediska právního může. Já si myslím, že ona svým způsobem živí situaci, která jí, pro mě nepochopitelně, vyhovuje.“

Setkání s Hlasem

1. 5. 2024 - Praha
4. 5. 2024 - Plzeň

Náš program

Program hnutí Hlas do voleb do Evropského parlamentu 2024. Přijďte nás podpořit ve volbách do Evropského parlamentu ve dnech 7. - 8. června 2024

Newsletter

Zajímá vás, co se děje v Hlasu nového a jaké jsou naše názory na důležitá politická témata a dění ve společnosti? Přihlaste se k odběru novinek a našeho newsletteru.

Pojďte do toho s námi

Jsme vám sympatičtí a uvažujete o tom, že byste se stal/a naším členem nebo podporovatelem? Všechny důležité informace najdete v odkazu.

Přihlášení do newsletteru