Telička pro ČRo Plus: Šetření na předsednictví EU bude promarněnou příležitostí k získání prestižního postavení

Telička pro ČRo Plus: Šetření na předsednictví EU bude promarněnou příležitostí k získání prestižního postavení
23. 7. 2019
Přestože bude Česká republika předsedat Radě EU až za tři roky, o rozpočtu se rozhoduje již nyní. Premiér Andrej Babiš chce ale šetřit a na předsednictví uvolnit 1,2 miliardy korun. To je výrazně méně než investovaly jiné členské státy. "Výsledkem bude promarněná příležitost. Proplujeme předsednictvím s odřenýma ušima a myslím si, že na něj budeme chtít brzy zapomenout," řekl předseda hnutí Hlas Pavel Telička ve vysílání ČRo Plus.

„Rád bych zdůraznil, že předsednictví v EU je unikátní příležitostí k tomu, aby členská země získala prestiž a vyšší politickou a ekonomickou konkurenceschopnost v rámci EU a na mezinárodním poli. A zejména to platí pro Českou republiku, která nyní nemá v EU úplně optimální postavení,“ vysvětlil Telička a dodal, že předsednictví není obdobím, kdy má země prosadit jen nějaké své partikulární zájmy v jednotlivých legislativních návrzích. Jedná se především o získání odpovídajícího postavení. A to nemůžeme zajistit, pokud nebudeme v pozici, kdy zvládneme odřídit jednotlivá jednání – a těch jsou tisíce – ale zároveň pokrýt i veškerou činnost mimo v té době připravovanou legislativu.

„Máme možnost ovlivnit směřování Unie v jednotlivých klíčových oblastech. V tuto chvíli ale nemáme ještě jasnou představu o tom, jak bude předsednictví probíhat,“ řekl Telička, „vláda hovoří o penězích, ale neslyšel jsem od ní jedinou debatu nebo výrok, který by přibližoval témata, s nimiž do předsednictví půjdeme. Co pro nás budou priority.“ Vláda by podle Teličky měla řešit i to, o čem již v předstihu chce jednat s Komisí, s francouzským předsednictvím, které bude před tím českým, a s předsednictvím, které bude poté, tedy se Švédskem.

Andrej Babiš chce zvýšit počet českých diplomatů v Bruselu o pouhou polovinu současného stavu. Přitom třeba Slovensko v době předsednictví navyšovalo trojnásobně, podobně i Rakousko nebo Estonsko. „Předsednictví vyžaduje efektivně vynaložené prostředky – ale podstatně více musí být investováno do lidí. A když někdo řekne, že chce navýšit počet diplomatů jen o 58 lidí, tak je to někdo, kdo prakticky neví, o čem předsednictví je,“ reagoval Telička, „vláda se zabývá jen penězi, ale nemá žádný rámec, žádnou jasnou představu. Premiér Babiš v době českého předsednictví skoro určitě již premiérem nebude, takže to možná dělá stylem ‚po mě potopa‘.“

A je to tedy vše jen o penězích? Nedá se předsednictví zvládnout skutečně levněji a efektivněji i s omezenými finančními prostředky? „Dá se to zvládnout, ale bohužel výsledek bude promarněnou příležitostí. Proplujeme předsednictvím s odřenýma ušima a myslím si, že brzy budeme chtít na takové předsednictví zapomenout,“ dodal Telička.

Náš program

Program hnutí Hlas do voleb do Evropského parlamentu 2024. Přijďte nás podpořit ve volbách do Evropského parlamentu ve dnech 7. - 8. června 2024

Newsletter

Zajímá vás, co se děje v Hlasu nového a jaké jsou naše názory na důležitá politická témata a dění ve společnosti? Přihlaste se k odběru novinek a našeho newsletteru.

Pojďte do toho s námi

Jsme vám sympatičtí a uvažujete o tom, že byste se stal/a naším členem nebo podporovatelem? Všechny důležité informace najdete v odkazu.

Přihlášení do newsletteru