Telička v Plzni: Věřím, že mladé generace odmítnou českou pasivitu v EU a chopí se možnosti a zodpovědnosti

Telička v Plzni: Věřím, že mladé generace odmítnou českou pasivitu v EU a chopí se možnosti a zodpovědnosti
28. 11. 2019
Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a současný předseda Hlasu vystoupil v úterý 26. listopadu na Evropském parlamentu Mladých diplomatů v Plzni. S přítomnými studenty debatoval nejen o konkrétních tématech a problémech, s nimiž se musí EU umět lépe vypořádat, ale rovněž o tom, proč Česká republika stále není v Bruselu aktivním hráčem.

„Jsem rád, že se takové akce konají. A jsem rád, že většina z vás je tu snad proto, že vás to skutečně zajímá,“ řekl v úvodu své přednášky Pavel Telička, „myslím, že je to nesmírně důležité. Především když se podívám na to, jak se k problematice EU a ke klíčovým otázkám s ní spojenými staví nejen široká veřejnost, ale také politici.“ Ani ti často nemají podle Teličky ambici se do tématiky ponořit, uchopit jednotlivá témata a prostředí ovlivňovat, ne se jen vést.

„Jsme 15 let součástí EU a stále nemáme drive věci měnit, podílet se na jejich formování a na prosazování svých zájmů. Samozřejmě až na nějaké výjimky. Dokonce veřejnosti říkáme takové věci, jakože jsme tak malí, že nic nezmůžeme,“ vysvětlil Telička, „přitom je jasné, že někdy v něčem prohrajeme, že někdy budeme přehlasováni. Ale když budeme inteligentní a budeme vědět, co chceme, tak si zvládneme vytvořit pozici, z níž budeme umět věci skutečně ovlivňovat.“

Jsme sice u kormidla, ale jen u něj stojíme, nemáme příliš chuť za něj vzít a skutečně se podílet na určování směru. České politické reprezentaci spíše sedí remcání a prezentování pravidel EU jako diktát, který nám něco nařizuje. Často místo alternativních návrhů směřujeme k tomu, že se snažíme jen někoho ‚utřít‘. „Spoléhám na to, že to budou právě mladé generace, které přejdou z této pasivity k aktivitě. Které si řeknou, že nejsme přece my a EU, ale že my jsme součástí téhle Unie. Že my máme možnost a zodpovědnost, a proto se na tom chceme podílet,“ dodal Telička.

V následné debatě řešil Telička EU se studenty kromě fungování EU také problematiku lidských práv, ochranu osobních dát nebo klimatické změny.

Náš program

Program hnutí Hlas do voleb do Evropského parlamentu 2024. Přijďte nás podpořit ve volbách do Evropského parlamentu ve dnech 7. - 8. června 2024

Newsletter

Zajímá vás, co se děje v Hlasu nového a jaké jsou naše názory na důležitá politická témata a dění ve společnosti? Přihlaste se k odběru novinek a našeho newsletteru.

Pojďte do toho s námi

Jsme vám sympatičtí a uvažujete o tom, že byste se stal/a naším členem nebo podporovatelem? Všechny důležité informace najdete v odkazu.

Přihlášení do newsletteru