Turecko vydírá Evropskou Unii! Je to signál potřeby skutečně silné zahraniční a bezpečnostní politiky EU

Turecko vydírá Evropskou Unii! Je to signál potřeby skutečně silné zahraniční a bezpečnostní politiky EU
11. 3. 2020
Turecký prezident Erdogan oznámil na konci února „otevření“ hranic s Řeckem. Turecko tak porušilo dohodu s Evropskou unií. Krizi na řecko-turecké hranici komentoval pro Český rozhlas Pavel Telička.

Erdogan dorazil 9.3. na jednání do Bruselu. Cílem z jeho strany bylo revidovat migrační smlouvu, na základně které Turecko nepouští migranty dál do EU přes hranici s Řeckem a naopak čerpá miliardovou finanční pomoc.

Samotné jednání vedlo ke zmírnění napětí, ale co bude zítra, v tuto chvíli těžko předvídat. Erdogan je schopen velmi rychle měnit pozice a je o něm známo, že dokáže využívat situace,“ komentoval Pavel Telička.

Jakou vyjednávací pozici Turecko má a jedná se o vydírání?

Samozřejmě Turecko má takovou pozici, jakou si stanovuje samo, ale je otázka, jakou pozici zastává a má EU. Já s obávám, že Evropská Unie projevuje jistou slabost navenek. Nedisponuje konzistentní a zformovanou zahraniční a bezpečnostní politikou a toho umí Turecko dobře zneužít. Ten migrační tlak na Turecko je nesporně těžko zvladatelný a počet migrantů představuje obrovskou zátěž bez ohledu na to, jakou finanční pomoc Turecko od unie dostává. My víme, že se na toto řešení nemůžeme dlouhodobě spoléhat. Každopádně se ale jedná o vydírání ze strany Turecka. Erdogan využívá rukojmí v podobě nebohých lidí a celkové situace jako nástroje v dosahování svých cílů ve vztahu k EU.“

A jak by měla do budoucna Evropská Unie podobné problémy řešit?

Pokud chce EU zajistit svou vnější bezpečnost, musí disponovat sjednocenou zahraniční a bezpečnostní politikou a členské státy jí musí dát takovou politiku do rukou. Je to i signál pro naše politiky, kteří se neustále ohánějí suverenitou,“ shrnul situaci Pavel Telička.

Náš program

Program hnutí Hlas do voleb do Evropského parlamentu 2024. Přijďte nás podpořit ve volbách do Evropského parlamentu ve dnech 7. - 8. června 2024

Newsletter

Zajímá vás, co se děje v Hlasu nového a jaké jsou naše názory na důležitá politická témata a dění ve společnosti? Přihlaste se k odběru novinek a našeho newsletteru.

Pojďte do toho s námi

Jsme vám sympatičtí a uvažujete o tom, že byste se stal/a naším členem nebo podporovatelem? Všechny důležité informace najdete v odkazu.

Přihlášení do newsletteru