Vyjádření Hlasu k rozhodnutí soudu o nezákonnosti opatření ministerstva zdravotnictví

Vyjádření Hlasu k rozhodnutí soudu o nezákonnosti opatření ministerstva zdravotnictví
23. 4. 2020
Soud zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, která omezují maloobchod a volný pohyb osob. Na nezákonnost opatření jsme upozorňovali od samého počátku.

Soud dnes zastavil pokus vlády o podvod. Ta totiž rozhodla o uzavření obchodů a omezila volný pohyb osob na základě zákona o veřejném zdraví. Od začátku jsme tento krok, kterým se vláda mimo jiné chtěla vyhnout zodpovědnosti za škody, tvrdě kritizovali. Městský soud v Praze rozhodl, že jsou uvedená opatření ministerstva zdravotnictví nezákonná a k 27. dubnu je zrušil. Do tohoto data má vláda čas celou věc přehodnotit a případně vydat opatření v souladu s odpovídající legislativou.

Vláda musí být odpovědná za škody, které způsobila v rámci svých nezákonných, disproporčních a chaotických opatření. Občané a podniky mají právo žádat náhradu škod a vláda by měla z tohoto pochybení vyvodit personální důsledky.

„Pamatuji, jak v Dánsku, zrovna když mu začínalo předsednictví v EU, měl premiér nesrovnatelně menší problém a vláda ze dne na den předala úřad do rukou opozice,“ říká k tomu místopředseda Hlasu Petr Ježek.

Setkání s Hlasem

1. 5. 2024 - Praha
4. 5. 2024 - Plzeň

Náš program

Program hnutí Hlas do voleb do Evropského parlamentu 2024. Přijďte nás podpořit ve volbách do Evropského parlamentu ve dnech 7. - 8. června 2024

Newsletter

Zajímá vás, co se děje v Hlasu nového a jaké jsou naše názory na důležitá politická témata a dění ve společnosti? Přihlaste se k odběru novinek a našeho newsletteru.

Pojďte do toho s námi

Jsme vám sympatičtí a uvažujete o tom, že byste se stal/a naším členem nebo podporovatelem? Všechny důležité informace najdete v odkazu.

Přihlášení do newsletteru