Česká republika se stává z průmyslového lídra montovnou Evropy a její konkurenceschopnost klesá. Oběhová ekonomika představuje příležitost, jak tuto situaci výrazně zlepšit a dostat Česko mezi ekonomické lídry. Chceme proto podpořit podniky, které využívají recyklované suroviny a které vyrábí ekologičtější výrobky. Naopak firmy, které nevyužívají dostupné technologie a znečišťují více, by měly být penalizovány.
Větší využití recyklovaného materiálu je žádoucí nejen z ekologického hlediska, ale také z ekonomického. Přes počáteční náklady se totiž podnikům tyto investice vrátí a z oběhové ekonomiky budou profitovat.
Přestože se Česká republika považuje za šampiona ve třídění odpadu, vzácné zdroje stále končí na skládkách nebo jsou vyváženy za hranice. Skládky jsou totiž v Česku stále nejvýhodnější variantou nakládání s odpady, jelikož jsou ceny extrémně nízké. Proto jsme pro jejich okamžité zvýšení. Rovněž podpoříme vznik nových recyklačních linek a poptávku po druhotných surovinách, která je u nás stále nízká.
Mnoho nejen elektrických a elektronických výrobků se vyhodí jen proto, že je není možné opravit nebo aktualizovat. Proto chceme, aby byly tyto výrobky designovány tak, aby se staly trvanlivými, opravitelnými a recyklovatelnými. Vyšší životnost a kvalita výrobků i lepší dostupnost náhradních dílů přináší pozitiva nejen pro životní prostředí, ale samozřejmě také pro zákazníky.
Chceme omezit vývoz odpadu do třetích zemí. Zbytečně se tak zbavujeme surovin, které jiné země využívají jako zdroj pro vlastní výrobu. Navíc tím náš problém akorát odsouváme do jiných částí světa. Životní prostředí je ale společné pro nás všechny. Před znečištěním se neschováme.
Je mnoho věcí, které nepotřebujeme každý den, a nemusíme je tedy nutně vlastnit. Takové výrobky můžeme totiž jednoduše sdílet – od nářadí přes bydlení až po kola a auta. Aby bylo možné naplno využívat možnosti sdílené ekonomiky, musíme správně nastavit právní rámec. Musíme jasně definovat práva i povinnosti poskytovatele i uživatele dané věci.